ib_head_banner_açı

Balıkesir Açı Koleji; Balıkesir’in İLK; Türkiye’nin ise 57. Uluslarası Bakalorya (IB) Diploma Programı Lisesi adıyla resmi olarak Uluslararası Bakalorya Organizasyonu (IBO) tarafından başarıyla yetkilendirilmiştir. Açı Koleji; bu alanda Balıkesir’in dünyaya açılan bir eğitim kapısı olarak şehrimizin gururu, ilk ve tek uluslararası okulu olmuştur.

Dünya çapında 158 ülkede ve 5000’den fazla okulda uygulanan IB programında okullar dünyadaki en iyi üniversiteler tarafından tanınan ve başvuru kolaylığı sağlanan ortak bir eğitim felsefesini ve eğitim sistemini benimserler. Bu eğitim sistemi; öğrenciyi ve kendine özgü çekirdek derslerini merkeze alarak; kendine özgü öğrenme ve öğretme teknikleriyle öğrencileri akademik, sosyal ve kişisel disiplin gelişimlerinde en üstün başarıya ulaşmalarına teşvik eder ve öğrencinin en yüksek potansiyelini keşfetmesini sağlar. Program kapsamında öğrenciler ezberci eğitimden uzak; yerel ve küresel içerikleri harmanlayan ve öğrenmeyi öğrenmiş, bilgiye ulaşma yöntemlerini benimsemiş birer bireyler olurlar.

IB Diploma Programı (DP), 16 ila 19 yaşları arasındaki öğrencileri üniversitede ve sonrasındaki yaşamlarında başarılı olmaları için hazırlayar. Programdan mezun olan öğrenciler küreselleşen topluma en etkili şekilde hazır birer katılımcı olurlar. En az iki dili en iyi şekilde öğrenerek kendi kültürleri başta olmak üzere dünyanın diğer kültürlerine yönelik bir anlayış geliştirirler. Ayrıca programın merkezinde yer alan çekirdek dersler sayesinde bilginin doğasını, sosyal sorumlu olmayı ve akademik makaleleri akademik dürüstlük ilkelerine uyarak yazmayı öğrenirler. Programdan mezun olan öğrenciler akademik anlamda donanımlı birer üniversite öğrencisi olurlar ve akademik yaşantılarında ön plana çıkarlar.

IB Diploma Programı’ndan mezun olan öğrenciler, ülkemizdeki birçok vakıf üniversitesinin burs olanaklarına sahip olabileceği gibi; uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olacakları için Amerika, İngiltere, Hollanda, Almanya, Kanada, Avustralya gibi dünyanın önde gelen üniversitelerine sahip ülkelerde de başvuru önceliğine ve diploma puanlarına göre burs imkanlarına sahip olurlar. (Bu konuda daha detaylı ve resmi bilgi için lütfen buraya tıklayınız.)

Balıkesir Açı Koleji, eğitim öğretim hayatına başladığı günden itibaren yenilikçi ve öğrenci merkezli eğitim anlayışıyla Balıkesir’deki eğitim kalitesini bir üst seviyeye taşıyan öncü kuruluş olmuştur. Uluslararası Bakalorya (IB) Diploma Programında Aralık 2020 itibariyle Balıkesir’in ilk ve tek IB DÜNYA OKULU (IB WORLD SCHOOL) sıfatını alan BALIKESİR AÇI KOLEJİ; 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren 10. Sınıftan 11. Sınıf ‘a geçecek öğrencilerine IB Diploma Programı seçme hakkı vererek bu alanda Balıkesir’in dünyaya açılan ilk uluslararası okulu olarak şehrimizin gururu olmuştur.